Намалював Павло Титуленко

Календар Майдану. 26 січня 2014

26 січня - мітингувальники в Українському домі; посли європейських держав, США та Канади на Майдані та у Будиноку профспілок; прощання із загиблими Михайлом Жизневським та Сергієм Нігояном; акція матерів «Чужих дітей не буває»; активісти «Спільної справи» в будівлі  Міністерства юстиції. 

У ніч з 25 на 26 січня мітингувальники в центрі Києва пішли на штурм Українського дому та змусили бійців внутрішніх військ, які близько 1,5 місяців знаходилися всередині, покинути будівлю. Приводом для штурму стали чутки про те, що в Українському домі знаходяться спецпризначенці, які можуть атакувати барикади на Грушевського з тилу в разі зачистки вулиці. Штурм і перемовини із правоохоронцями тривали близько чотирьох годин, після чого вони покинули будівлю. 

Після відходу силовиків з Українського дому активісти дізналися про те, що на 4-му та 5-му поверхах будівлі розміщувався Музей історії міста Києва. Музейники, які першими піднялися нагору, виявили, що пломби на дверях до фондосховища, а також на деяких ящиках, де зберігалися музейні предмети, були пошкоджені. Протестувальники постановили допомогти музейникам забезпечити охорону музейних приміщень.

Перед Українським домом встановили кілька армійських наметів, а саму будівлю перетворили на ще один штаб протесту. Тут виникли громадська ініціатива Бібліотека Майдану, а також інші громадські ініціативи. Активісти планували облаштувати в Українському домі прес-центр для журналістів, кухню та пункт обігріву для мітингарів. Доступ на 4 та 5 поверхи, де зберігалися фонди Музею історії Києва, закрили.

Коменданти Євромайдану та Будинку федерації профспілок Андрій Парубій і Степан Кубів продемонстрували послам іноземних держав відсутність зброї у мітингувальників. Посли європейських держав, США та Канади пройшлись по периметру Майдану та проінспектували Будинок профспілок через поширену на проросійських каналах дезінформацію про нібито склади зброї у майданівців. За словами Андрія Парубія, посли також оглянули медичний центр на третьому поверсі, зустрілися з керівником 23 сотні Самооборони Майдану та з речником Правого сектору, а також побували  на різних поверхах Будинку профспілок.

У Михайлівському соборі у місті Києві відбулася панахида за загиблим активістом Михайлом Жизневським. До Михайлівського собору прийшли тисячі людей. Зайти до церкви змогли не всі охочі, площа перед храмом була заповнена людьми. Після цього труну із активістом принесли на майдан Незалежності, де панахида продовжилася.

Того ж дня на Дніпропетровщині відбулося прощання із загиблим на Майдані активістом Сергієм Нігояном. У церемонії прощання у його рідному селі Березнуватівка взяло участь понад тисячу людей. 

Із майдану Незалежності до Адміністрації Президента відбулася хода матерів активістів і курсантів під гаслом «Чужих дітей не буває». До бійців внутрішніх військ, які охороняли підходи до Адміністрації Президента на вул. Банковій та вул. Грушевського у Києві звернулися матері – жінки-активістки – з проханням не застосовувати силу до мітингувальників. Із таким закликом мами активістів, бійців та курсантів, звернулися і до активістів на усіх барикадах. Жінки закликали: «Ми хочемо, щоб ви нам народили онуків, щоб працювали і жили у прекрасній державі. Здоров’я вам, діти, здоров’я і розуму». За їх словами, можливо, стоячи на колінах та благаючи не стріляти, вони зможуть зберегти «хоч декілька життів наших дітей».

Активісти «Спільної справи» зайняли будівлю Міністерства юстиції на вулиці Городецького, 13. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив лідер «Спільної справи» Олександр Данилюк