Художник – Павло Титуленко

Календар Майдану. 1 грудня 2013

1 грудня – у Києві розпочалося друге всеукраїнське віче Революції Гідності.

Після жорстокого побиття учасників Євромайдану на майдані Незалежності бійцями «Беркуту» в ніч на 30 листопада до Києва з’їхалися люди з різних областей України, щоб висловити протест проти дій влади. Об 11:00 відбувся мітинг на Михайлівській площі.

О 12:00 в парку Тараса Шевченка почалося віче, організоване опозиційними політиками. Після цього колони протестувальників рушили до Бессарабської площі, а звідти до майдану Незалежності. Рух Хрещатиком був перекритий.

За різними даними, участь у марші взяли від 500 тис. до 1 млн. людей.

Під натиском демонстрантів бійці МВС залишили майдан Незалежності. Учасники маршу розібрали огорожу навколо конструкції ялинки, або, як її називали протестувальники, «йолки» (натяк на телевиступ Віктора Януковича 3 грудня 2010 року, який не міг згадати, як українською мовою перекладається російське слово «елка»), після чого на конструкції з’явилися перші прапори: України та Євросоюзу.

Частина протестувальників зайняла приміщення Київської міської ради та Будинок Федерації профспілок України. 

На вулиці Банковій, де розташована Адміністрація Президента України, відбулися сутички між мітингувальниками та «Беркутом» із застосуванням вибухових пакетів та сльозогінного газу. Під час зіткнень постраждали сотні людей, зокрема, українські та іноземні журналісти. 

У цей день було засновано Штаб національного спротиву, який розмістився у Будинку профспілок, а також створені мобільні бригади медиків. Почали формуватися перші сотні Самооборони Майдану.

На майдані Незалежності та Хрещатику з’явилося наметове містечко. Протестувальники почали зводити барикади, щоб убезпечити себе від дій силовиків.

Мітинги проти свавілля «Беркуту» відбулися в Одесі, Донецьку, Харкові, Львові, Дніпропетровську та інших обласних центрах України.