Художник – Павло Титуленко

Календар Майдану. Субота 30 листопада 2013 року

30 листопада 2013 року – нічна "зачистка" Євромайдану; "Кривава ялинка"; мітинг на Михайлівській площі; зародження майданівських ініціатив.

В ніч на 30 листопада 2013 року "сцену" та намет МНС для обігріву протестувальників на майдані Незалежності розібрали. Майже 400 активістів, серед яких було чимало студентів, залишились ночувати на Майдані. 

Близько 4:00 спецпідрозділ "Беркут" почав брати протестувальників у кільце. Частині мітингарів удалося втекти, інших, близько 200 осіб, які на той момент (4:20-4:30) опинилися в оточенні біля монумента Незалежності, бійці "Беркуту" побили і жорстоко розігнали. В операції "зачистки" Майдану брали участь близько 1600 бійців-спецпризначенців із підрозділів різних регіонів України, зокрема з Автономної Республіки Крим, Луганської, Чернігівської областей та міста Києва. Під час розгону бійці "Беркуту" використовували світло-шумові гранати, били людей кийками по голові та нирках, що заборонено міжнародними нормами, скидали людей на землю з постаменту монумента Незалежності, чавили ногами. За офіційними даними Генеральної прокуратури під час розгону було травмовано 79 людей. Налякані протестувальники близько 5-ї ранку тікали Хрещатиком від "беркутівців" у напрямку Бессарабської площі та вулицями, які йдуть від майдану Незалежності, ховалися по дворах і під'їздах.

Частина втікачів побігли вгору Михайлівською вулицею і знайшли прихисток за стінами Михайлівського монастиря. За словами очевидця штурму журналіста Андрія Шевченка, перед початком "зачистки" на майдані Незалежності зник мобільний зв’язок. Офіційна версія причин проведення операції: протестуючі нібито заважали встановленню новорічної ялинки на майдані. 

Відео жорстокого поводження силовиків з мирними протестувальниками потрапили в інтернет, швидко поширились соціальними мережами і транслювалися у телевізійних новинах в Україні та світі. Жорстока "зачистка" бійцями "Беркуту" табору мітингувальників спричинила обурення по всій Україні.

Вдень 30 листопада на Михайлівській площі у Києві на захист забарикадованих в Михайлівському монастирі постраждалих зібрався масовий мітинг в кількадесят тисяч обурених киян. Люди вимагали покарати винних і відсторонити від влади Віктора Януковича та його оточення. До мітингарів завітали посли країн ЄС та очільник представництва ЄС в Україні Ян Томбінський. Віктор Янукович розмістив на офіційному сайті звернення, де заявив, що засуджує дії спецназу, які "призвели до силового протистояння та страждань людей". Під стінами Михайлівського того дня було започатковано кілька майданівських громадських ініціатив, які надалі стали "кістяком" протесту: Євромайдан SOS і Самооборона Майдану.

На наступний день, неділю 1 грудня, був оголошений мітинг на майдані Незалежності.