
Є люди, чиї імена нерозривно пов’язані з історією Майдану, історією боротьби, історією України. Один з них – Роман Орищенко, один із лідерів Пласту і співтворець Самооборони Майдану, командир 2-ої мотопіхотної роти 72-ї ОМБР «Чорних запорожців». Рік тому він загинув на Покровському напрямку від удару ворожого КАБа.
1 липня о 18.00, в переддень річниці загибелі Романа Орищенка в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану відбудеться вечір пам’яті Воїна. Згадати його добрим словом прийдуть родина, друзі, колеги, побратими, пластуни. Серед них: Руслан Бойко, Ірина Геращенко, Андрій Ковальов, Микола Марченко, Михайло Андріуцу, Андрій Орищенко, Юлія Пішта, Ігор Пошивайло, Тетяна Привалко, Вадим Сторожук, Ярослав Юрчишин, Богдан Яцун.
Роман був унікальною людиною, і водночас – любив говорити про всіх, крім себе. Він був не на трибуні – він був «у полях». Його знали всі, він міг вирішувати десятки справ одночасно, а головне – він був людиною дії.
У 2004-му саме він був координатором студентів та активістів, які приїздили на Майдан із Черкас в рамках одного із молодіжних рухів опору диктатурі. А у 2013-му саме він привіз своєю машиною першу звукову апаратуру на Євромайдан, що лише починався. Невдовзі став одним із творців Самооборони Майдану, координував розгортання і підтримку мереж спротиву в регіонах.
Роман був істориком, кандидатом історичних наук (доктор філософії), романтиком і патріотом. Як ніхто він розумів важливість патріотичного виховання молоді, тому багато сил віддавав роботі з молоддю, пішохідному туризму, розвитку пластового руху, постійно проводив різноманітні вишколи та пластові табори, зокрема і кінно-спортивні.
З початком війни на сході у 2014 році допомагав у формуванні добровольчих батальйонів та їхньому забезпеченні волонтерською допомогою. У 2018 році здобув офіцерську освіту, а в 2020 році добровільно підписав контракт із ЗСУ. Ще тоді не цурався найгарячіших точок, як то авдіївська «промка».
Після початку повномасштабного вторгнення брав активну участь в обороні Київщини. Як капітан та командир другої мотопіхотної роти 72-ї ОМБР «Чорних запорожців» воював за Кодему, Бахмут, Вугледар. Був кілька разів поранений, але повертався на фронт. Перебуваючи на військовій службі вступив та закінчив у 2023 році навчання в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка та отримав диплом магістра зі спеціальності “Публічне управління та адміністрування” за освітньою програмою “Парламентаризм і парламентська діяльність”. Мав амбітні плани щодо розбудови української державності.
Роман Орищенко мав пластове псевдо “Орлик”, на війні взяв позивний “Оскар”.
У просторі Інфоцентру буде розгорнута невелика виставка: особисті речі Романа, фото, інші артефакти.
Модерує вечір Наталія ПОЗНЯК – поетка, перекладачка, журналістка, працівниця Українського інституту національної пам’яті.
Приходьте на зустріч, згадаймо разом героя і його чин воїна!
Для участі у заході просимо зареєструватися за посиланням: https://forms.gle/M9hCo2ReCQmEJTDh8.
Де: Інформаційно-виставковий центр Музею Майдану (майдан Незалежності, 18/2, Будинок профспілок, 2-й поверх, Київ). Тривалість заходу – 2 години.
Трансляція заходу онлайн буде на фейсбук-сторінках Інформаційно-виставкового центру Музею Майдану, Національного музею Революції Гідності та Українського інституту національної пам’яті, а також на ютуб-каналі Музею.
Найближче укриття – підземний перехід та станція метро "Майдан Незалежності".
Організатори: родина Романа Орищенка, Національний музей Революції Гідності та Український інститут національної пам’яті.